IJmond in de rij voor vinyl op Record Store Day: “Er zijn zelfs gasten van 12 die een plaat van The Beatles kopen”

19 apr , 10:48cultureel
Naamloos-record6
IJmond360
BEVERWIJK / HEEMSKERK - “Een muzikaal feestje in de winkel. Lol, gezelligheid.” Het zijn de woorden van Marco Nicola, eigenaar van platenzaak Mono’s in Heemskerk, waarmee hij de sfeer van de dag weergeeft. Buiten staat op dat moment een rij wachtenden, binnen wordt er gezocht in de bakken met ‘tastbare’ muziek. Dat is ook precies waar het bij Record Store Day om draait: muziek, tastbaar gemaakt op vinyl.
(reportage: IJmond360)
Record Story Day is zo’n kleine 20 jaar geleden ontstaan in Amerika. Inmiddels is het een wereldwijd fenomeen waaraan platenzaken in 23 landen meedoen, waaronder ook enkele honderden in Nederland. Op deze dag verschijnen vaak nieuwe albums, bijzondere heruitgaven, albums op gekleurd vinyl en live-opnames. Voor de echte vinylliefhebbers is de platenzaak tijdens RSD dan ook een echte ‘snoepwinkel’. En dat was ook bij Mono’s in Heemskerk en BMM Games n’vVinyl in Beverwijk goed te merken.
Wie bij deze platenzaken binnenstapt merkt al snel dat het niet alleen om de platen gaat. Het draait om de beleving, en om de verhalen van de mensen die er rondlopen, vaak op zoek naar die ene plaat. En dat kan van alles zijn: van klassiekers tot hedendaagse pop: “Golden Earring, Madonna, Taylor Swift… eigenlijk van alles wat,” klinkt het in de rij. Een andere bezoeker is doelgericht: “Ik kom voor de Kiss Record Store Day release, en voor de Golden Earring,  voor mijn vrouw.”
Voor de winkeleigenaren draait de dag om meer dan verkoop: “We vieren met z’n allen de muziek. De fysieke plaat, het product zelf, is een genot om vast te houden. En vandaag hebben we dingen die normaal niet te koop zijn. Het is echt een muzikaal feestje”, aldus Joost Bart van BMM Games n’vVinyl.
Die beleving trekt een opvallend breed publiek. Niet alleen oudere generaties die zijn opgegroeid met vinyl, maar juist ook jongeren: “Er zijn zelfs gasten van 12 die een plaat van The Beatles kopen. Dat is het leuke ervan.”
Naamloos-record4
IJmond360
loading

Loading articles...

Loading